DCLE BLGES ODALARI/BORSALARI CORAF ARETLER ULUSLARARASI SEMPOZYUMUNDA

DCLE BLGES ODALARI/BORSALARI CORAF ARETLER ULUSLARARASI SEMPOZYUMUNDA

Highslide JS

Dicle Bölgesi Odalar/Borsalar, “Türkiye’nin Corafî aretler Beii: Yukar Mezopotamya Uluslararas Sempozyumu”ndayd. Dicle Kalknma Ajans’nn öncülüünde 6-7 Ekim 2017 tarihlerinde Mardin Erdoba Elegance Otel’de gerçekletirilen sempozyuma bata Mardin, Batman, Siirt ve rnak Odalar/Borsalar olmak üzere çok sayda kurulu da katk salad. Bu kapsamda bata DKA olmak üzere Dicle Bölgesi Üniversiteleri, Ticaret ve Sanayi Odalar, Ticaret Borsalar, Gda Tarm ve Hayvanclk l/lçe Müdürlükleri, Ziraat Odalar, GAP daresi ve çeitli Meslek ve Sivil Toplum Kurulular bir araya geldiler.

 

Programa Odalardan/Borsalardan u isimler katld: Mardin Ticaret ve Sanayi Odas Yönetim Kurulu Bakan Mehmet Ali Tuta, Genel Sekreteri Çetin Sasa, Kalite ve Akreditasyon Sorumlusu Sibel Gültekin; Kzltepe Ticaret Borsas Yönetim Kurulu Bakan Mehmet ahin, Genel Sekreteri Abdulkadir ahin, Genel Sekreter Yardmcs Metin Sert; Kzltepe Ticaret ve Sanayi Odas Yönetim Kurulu Bakan Mahmut Dündar, Genel Sekreteri Ahmet Aslan, Kalite ve Akreditasyon Sorumlusu Velit Aydn; Nusaybin Ticaret Borsas Yönetim Kurulu Bakan Necdet Akta, Genel Sekreteri Abdullah Dal, Kalite ve Akreditasyon Sorumlusu Ercan Çelik; Nusaybin Ticaret ve Sanayi Odas Yönetim Kurulu Bakan Mahsum Özmen, Genel Sekreteri Abdulkadir Güne, Kalite ve Akreditasyon Sorumlusu lhan Özmen; Batman Ticaret Borsas, Batman Ticaret ve Sanayi Odas, Siirt Ticaret ve Sanayi Odas, rnak Ticaret ve Sanayi Odas ve Cizre Ticaret ve Sanayi Odas’nn yöneticileri ve personelleri; TOBB Reel Sektör Ar-Ge, Uygulama Dairesi Uzman Yardmcs Altu Gül; Batman li Oda/Borsa Akademik Danman ve Batman Üniversitesi BF ktisat Bölümü Öretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gökhan Karhan; Mardin li ve lçeleri Oda/Borsa Akademik Danman ve Mardin Artuklu Üniversitesi BF ktisat Bölümü Öretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Behzat Ekinci.

 

Söz konusu program ayn anda iki faaliyeti içermekteydi. Bir yandan Uluslarararas Sempozyum kapsamnda corafî iaretleme sistemine ilikin çeitli sunumlar gerçekletirilirken dier yandan Yöresel Ürünler Sergisi düzenlendi.

 

Uluslararas Sempozyumda, çok sayda yerli ve yabanc katlmc sunum yapt. Bunlardan bir ksm öyleydi: Corafî aretler: Beslenme ve Sürdürülebilir Krsal Kalknmann Temel Kaldraçlar, Prof. Dr. Jean-Louis Rastoin, UNESCO; Küreselleen Dünyada Corafî aretler, Dr. Pnar Nacak, YüciTA; Türkiye’de Corafî aretler, Prof. Dr. Yavuz Tekeliolu, YüciTA; 6769 Sayl Snaî Mülkiyet Kanunu ve Corafî aretlerde Yeni Dönem, Hakan Kzltepe, Türkiye Patent Enstitüsü; Fransa’daki Corafî aret Denetim Mekanizmalar, François Luquet, QUALISUD; Yöresel Ürünlerin Tannmas ve Corafî aretlerin Yönetiiminde Bir Örgütlenme Modeli Olarak Kümelenme Stratejisi, Selma Tozanl, CIHEAM/IAMM; DKA Bölgesinin Corafî aretler Serüveni, Murat Erçin, DKA; DKA Bölgesinde Seçilen Ürünlerin Tescil Süreçleri, Yrd. Doç. Dr. Ebru Sakar, Harran Üniversitesi.

 

Sempozyumla e anl olarak icra edilen dier bir faaliyet ise “Dicle Bölgesi Yöresel Ürünler Sergisi”ydi. Kzltepe Ticaret Borsas Genel Sekreter Yardmcs Metin Sert’in koordinasyonuyla gerçekletirilen ve DKA ile birlikte Mardin Ticaret ve Sanayi Odas, Kzltepe Ticaret Borsas, Kzltepe Ticaret ve Sanayi Odas, Nusaybin Ticaret Borsas, Nusaybin Ticaret ve Sanayi Odas öncülüünde; Batman Ticaret Borsas, Batman Ticaret ve Sanayi Odas, Siirt Ticaret ve Sanayi Odas, rnak Ticaret ve Sanayi Odas ve Cizre Ticaret ve Sanayi Odas’nn ortak bir faaliyeti olan sergide corafî iaret potansiyeline sahip çok sayda ürünün tantm ve promosyonu gerçekletirildi. Bu kapsamda hem sergilenen hem de katlmclara ikram edilen ürünlerden bir ksm öyleydi:

Mardin Ürünleri: Mardin Mezrone Üzümü, Midyat Pekmezi, Midyat Eki Kavunu, Kzltepe Mercimei, Kzltepe urs (Xurs) nciri, Derik Halhalî Zeytini, Derik nciri, Mardin Yöresel Pekmezi, Mardin Mrras, Mardin Pestili, Midyat/Kzltepe Tandr Ekmei, Mardin kliçe Ekmei, Midyat Acur Turusu, Mardin Ktr Ekmei, Mardin Suma, Mardin Bttm Sabunu, Mardin Bttm Kahvesi;

Batman Ürünleri: Sason Çilei, Gercü Mezrone Üzümü, Gercü Cevizli Sucuu, Gercü Üzüm Pestili, Gercü Pekmezi, Hasankeyf nciri, Hasankeyf Bademi, Batman Karpuz Çekirdei;

Siirt Ürünleri: Siirt Bttm, Siirt Bttm Kahvesi, Siirt Zivrik Nar, Siirt Suma, Siirt Kuru Ekmei, Siirt Sahlebi, Pervari Karakovan Bal, Siirt Fst;

rnak Ürünleri: Beytüebap Karakovan Bal, Otlu Peynir, Ceviz.

Programda, “TRC3 Bölgesi’nin Yöresel Tarm ve Gda Ürünleri” isimli bir eser de datld. Mardin li ve lçeleri Odalarnn/Borsalarnn DKA ile ortak bir faaliyeti olan bu eserin içerii geni bir ekibin youn çalmasyla hazrland.

 

DKA Genel Sekreteri Ylmaz Altnda ve ayn zamanda bu programn Koordinatörü olan DKA D likiler ve Fonlar Birim Bakan Murat Erçin, çok sayda kurumun ortak çalmasyla gerçekletirilen bu programlarn saysnn artmasn dilediklerini belirttiler.

 

Dicle Bölgesi Odalar/Borsas adna konuan Mardin Ticaret ve Sanayi Odas Yönetim Kurulu Bakan Mehmet Ali Tuta da programn önemine vurguda bulunarak bütün Odalar/Borsalar olarak bu tür faaliyetlerin icrasnda üzerlerine düeni fazlasyla yerine getirmeye hazr olduklarn ifade etti.

 

ki gün süren programn çok sayda ziyaretçisi de vard. Hem sempozyuma hem de sergiye youn ilgi gösteren ziyaretçiler, Mardin’de ilk defa bu tarzda düzenlenen program çok beendiklerini belirttiler ve ve devamn dilediler.

 

Programlarn koordinasyonunda aktif rol oynayan TOBB/TEPAV Akademik Danmanlar da salanan çok tarafl birlikteliklerden duyduklar memnuniyeti ifade ettiler. Bu çerçevede, Mardin li ve lçeleri Oda/Borsa Akademik Danman Doç. Dr. Mehmet Behzat Ekinci ve Batman Oda/Borsa Akademik Danman Yrd. Doç. Dr. Gökhan Karhan da bu tür programlar sistematik ve periyodik tarzda sürdürmenin hem ehirlere hem de bölgeye önemli katklar saladn belirterek gelecek yllarda TOBB’u da organizasyon süreçlerine dahil ederek daha kapsaml programlar düzenleme niyetinde olduklarn ifade ettiler.

 


Tarih : 7.10.2017
/ 592 kii grntledi.