TOBB VE TRKYE BANKALAR BRL TOPLANTISI DYARBAKIRDA YAPILDI.

TOBB VE TRKYE BANKALAR BRL TOPLANTISI DYARBAKIRDA YAPILDI.

Highslide JS

Odamz Yönetim Kurulu Bakan ve yaklak 22 kiilik bir heyetin de katlm salad toplant Diyarbakrda yapld, Diyarbakr Ticaret ve Sanayi Odas (DTSO), Türkiye Odalar ve Borsalar Birlii (TOBB) ve  Diyarbakr Ticaret Borsas (DTB) ve Türkiye Bankalar Birlii (TBB),  reel sektör ile finans sektör arasndaki diyaloun güçlendirilmesi toplantsn Diyarbakr’da yapt.

Bölgedeki 13 ilin oda ve borsa bakanlar, reel sektör ile finans sektörü arasndaki diyalou güçlendirme ve sorunlarn çözümü için toplant yaparak deerlendirmede bulundular.  Diyarbakr’da bir otel de yaplan toplantya DTSO Yönetim Kurulu Bakan Mehmet Kaya ve Yönetim Kurulu Üyeleri, TOBB Bakan M.Rifat Hisarcklolu, Diyarbakr Ticaret Borsas Bakan Engin Yeil, TBB Bakan Hüseyin Aydn ile 13 ilin oda ve borsa bakanlar katld.  

Toplantda sorunlarn tespiti ve çözümüne ilikin öneri ve taleplerde bulunan Bakan Kaya,  kullanlan KGF kredilerinin düük faizle ertelenmesi ve KGF kredisinin yeniden verilmesi gerektiini söyledi. Kaya, ”Bankalar bölge müdürlerinin yetki ve limitlerinin arttrmal. Tanr ipotek uygulamasnn yok denecek durumda, bu uygulama hayata geçirilmeli. Tarm ve hayvanclk kredilerinde ise %5 faizli çiftçi kredileri kullandrmada büyük sorunlar yaanyor. Fich’in Türkiye’ye yaptn bugün bankalar bize yapyor, Raitingi’niz dümü diyorlar. Kamu bankalarnn ipotek srar büyük sorun tekil ediyor.  2017 Ortalama Yllk Edeer Hane Halk Kullanlabilir fert gelirinin en düük olduu iller Mardin, Siirt, Diyarbakr, anlurfa, rnak, Van, Mu ve Bitlis’tir”

Toplant öncesi basna açklamada bulunan Hisarcklolu, “Bir ilki gerçekletirerek bu toplantlar düzenlediklerini hatrlatt ve 13 ilin oda ve borsa bakanlarnn da katlmyla, banka üst düzey yöneticileri ile bir araya geldik. Bankalarn reel sektörün dertlerini dinlemek için sahaya inmelerini çok önemsiyoruz” eklinde konutu.

Türkiye Bankalar Birlii Bakan Sayn Hüseyin Aydn’ ise reel sektör ve finans sektörünün ibirliinin önemine iaret ederek, TOBB’un katklaryla düzenlenen bu platformda birbirlerini dinleme ve anlama frsat bulduklarn söyledi.


Tarih : 29.11.2018
/ 169 kii grntledi.