TOBBDAN TRKMEN VE FLSTNL 25 BN ALEYE GIDA YARDIMI

TOBBDAN TRKMEN VE FLSTNL 25 BN ALEYE GIDA YARDIMI

Highslide JS

TOBB’un Irak’taki Türkmenler ve Gazze’ye gönderecei 25 TIR dolusu gda malzemesi AFAD’a teslim edildi. TOBB Bakan Hisarcklolu, yardmlarn 25 tr içerisinde 25 bin gda paketi eklinde 25 bin madur aileye ulatrlacan belirtirken, büyük aclar yaayan Türkmen ve Filistin halknn yannda olduklarn söyledi.
TOBB’un Irak’ta büyük aclar yaayan Türkmenler ve srail saldrlarna maruz kalan Filistin halkna ulatrlmak üzere hazrlad 25 TIR dolusu gda yardm Acil Durum Yönetimi Bakanl’na (AFAD) teslim edildi. TOBB ETÜ önündeki teslim törenine TOBB Bakan M. Rifat Hisarcklolu, Babakan Yardmcs Beir Atalay ve AFAD Bakan Fuat Oktay ile TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri katld.
TOBB Bakan M. Rifat Hisarcklolu yapt konumada Irak’ta zulme maruz kalan Türkmenler ve Gazze’de srail’in zulmüne urayan Filistinlilere destek olmak istediklerinin altn çizerken, “Bizim inancmzda her zaman mazlumun yannda olmak var. Bu anlayla Türkmen ve Filistinli kardelerimize AFAD kanalyla 25 tr yardm gönderiyoruz. Yardmlar 25 bin gda paketi eklinde 25 bin madur aileye ulatrlacak” dedi.
Yardm paketlerinde ya, un, eker, makarna, zeytin, pirinç gibi temel gda maddelerinin yer aldn ifade eden Hisarcklolu unlar söyledi:  “Bugün maalesef Irak’taki Türkmen kardelerimiz büyük bir dram yayor. 1000 yldr Türkmenlerin yurdu olan bölgede Türk varln korumak hepimizin görevidir. Biz burada yaamakta olan Türkmen kardelerimizi kendi kaderleriyle ba baa brakamayz. Ayn ekilde Gazze’de yaanan insanlk dramna da sessiz kalamayz. Giden her can bizim yüreimizi yakyor. Daha önce de 100 bin Filistinli için deeri 1 milyon liray aan 5 tr dolusu malzemeyi Gazze ve Bat eria’ya Kzlay aracl ile göndermitik. Kudüs’teki hastaneye de yardmda bulunmutuk. Ayrca, Filistin’de Organize Sanayi Bölgesi kurmak için çalmalarmz sürüyor. Filistin’de, Cenin’de yaklak 10 bin Filistinli kardeimize istihdam salayacak Sanayi Bölgesi kurma çalmalarmz devam ediyor”
TOBB’un bir taraftan ülke ekonomisi için çalrken bir taraftan da sosyal sorumluluk anlayyla hareket ettiini bildiren Hisarcklolu, 81 ilde okul yapmndan, Hac Bekta’ta fakülte yapmna ve bütün afet madurlarna el uzatmaya kadar ellerinden gelen yardm yaptklarn dile getirdi.
-Duhok’ta 20 bin kiilik yeni kamp kuruluyor
Babakan Yardmcs Beir Atalay ise konumasnda, TOBB’un bu dönemde farkl bir duyarllk sergilediini vurgulad. TOBB’a desteinden ötürü teekkür eden Atalay, Türkiye’nin güvenli bir liman olduunu belirterek,  bölgede yaanan sorunlara iaret etti.
Daha önce Suriye, Irak ve Gazze’ye yaplan yardmlara deinen Babakan Yardmcs Atalay, yardmlarn bir ksm devletin bizzat kendi harcamalar, bir ksmnn da STK’larn ve vatandalarn yardmlar olduunu söyledi.
u ana kadar Irak’ta bulunan Türkmenlere 92 Tr dolusu yardm malzemesi gönderildiini belirten Babakan Yardmcs Beir Atalay, Gazze’de çatmalar sürdüü esnada yardm ulatrmakta ise zorlandklarn anlatt.
Beir Atalay Duhok’ta yeni bir kamp kurulacan açklarken öyle konutu: “Burada gda var, çadr var, battaniye var, dier hijyen malzemeleri yani akla gelecek bütün ihtiyaç malzemeleri. imdi oraya bir kamp kuruyoruz. Bir heyetimiz K. Irak’tadr. Kamp aslnda Sincar’da kuracaktk Türkmen kardelerimizi Talefer’den oraya daha çok gitmilerdi ama Sincar da u anda riskli bölge. Dün karar verildi Duhok’a 20 bin kiilik sadece Türkmenleri olaca bir kamp kuruyoruz. Bütün ihtiyaçlar biz karlayacaz. Türkmen kardelerimize teslim edeceiz. uanda Türkmenlerle ilgili bütün oralardaki temsilciler gdalar gittiinde, paketler gittiinde, kimlerin organizasyonu ile datlacak bunlarn hepsi isimlerin var.”


Date: 2014-08-07
/ 3395 person view.