5 yldzl oda-borsalarmzla gurur duyuyoruz

5 yldzl oda-borsalarmzla gurur duyuyoruz

Highslide JS
11. Dönem Akreditasyon Sertifika Töreni'nde konuan TOBB Bakan M. Rifat Hisarcklolu, sertifika alan oda ve borsalarn saysnn 224'e yükseldiini ve bununla iftihar ettiklerini söyledi. TOBB Bakan Hisarcklolu dünya genelinde ekonomik skntlarn devam ettiine iaret ederek, ekonomiye ilikin deerlendirmelerde bulundu.

Hisarcklolu "Küresel piyasalar bir türlü eski canllna kavuamyor. Emtia fiyatlarndaki gerileme, pek çok gelimekte olan ülke ekonomilerini olumsuz etkiliyor. Petrol ve doalgaz fiyatlarnn gerilemesi, bir yanyla lehimize. Zira ithalat faturamz düürüyor. Ama ihracatmzn üçte birini, müteahhitlik ilerimizin yüzde 85’ini, gelen turistlerin yarsn, petrol ve doalgaz ihracatçs ülkelerden yapmaktayz" diye konutu. 

11. Dönem Akreditasyon Sertifika Töreni TOBB Bakan M. Rifat Hisarcklolu’nun ev sahipliinde, Gümrük ve Ticaret Bakan Bülent Tüfenkci’nin de katlmyla TOBB kiz Kuleler’de gerçekletirildi.

Hisarcklolu burada yapt konumada, enerji giderleri azalrken, döviz kazandran ilerde skntlar yaadklarn kaydederken öyle konutu:

 

"Tüm bu iktisadi sorunlar amak için, Türkiye'nin teknolojik yenilenmeye ihtiyac var. Yeni bir büyüme hikayesine ihtiyac var. Yeni bir sanayi politikasna ihtiyac var. te bu noktada, hükümetimizin de bu durumun farknda olduunu görüyoruz. Bu kapsamda att admlar, 25 Öncelikli Dönüüm Programn ve 2016 Eylem Plann son derece önemsiyor ve camiamz adna olumlu buluyoruz. nallah, kamu ve özel sektör el birlii içinde çalarak, yeniden yüksek büyüme temposunu ülkemize kazandracana inanyorum."

 

Türkiye'nin çevresindeki corafyada kargaa ortam yaandn, bunu da üzülerek takip ettiklerini belirten Hisarcklolu, bölgenin zor bir dönemden geçtiini, özellikle Suriye ve Irak'taki gelimelerin bölgedeki tüm dengeleri deitirdiini söyledi.

 

Yaanan terör olaylarnn etkilerinin özellikle bölgedeki i camias tarafndan çok derinden hissedildiini dile getiren Hisarcklolu, bunun sadece bir ekonomik sorun olmadn belirtti.

Bakan Tüfenkci'nin göreve geldikten sonra Dou ve Güneydou Dou Anadolu'daki oda ve borsa bakanlar ile bir araya geldiini ve onlara moral verdiini ifade eden Hisarcklolu, unlar kaydetti:

"Evvelsi gün de Sayn Babakanmz liderliinde bölgeden gelen oda ve borsa bakanlarmzla birlikte, uzun ve kapsaml bir istiare toplants gerçekletirdik. Meselenin çözümü noktasnda Sayn Babakanmzn samimi yaklamn, duyarlln ve meselenin suhulet yoluyla çözümündeki kararlln görmekten büyük memnuniyet duyduk." Hükümetin meseleye büyük bir hassasiyetle yaklamasnn, özellikle toplumsal yaam etkileyen acil problemlerin çözümü noktasnda yapt hazrlklarn kendilerine umut verdiini kaydeden Hisarcklolu, bölgedeki "kamu düzeni" yeniden tesis edildikten sonra, konuarak tüm sorunlarn çözülebileceine iaret etti.

 

- "Gurur duyuyorum"

 

Hisarcklolu, sertifika alan oda ve borsalarn saysnn 224'e yükseldiini ve bununla iftihar ettiini dile getirerek, "Bugün 5 yldzl olan oda ve borsalarmz, hizmet kalitesi anlamnda, Londra'daki, Paris'teki, Berlin'deki oda ve borsalar seviyesine ulam durumda. Onlar üyelerine hangi standartta hizmet veriyorsa, bu oda ve borsalarmz da minimum ayn seviyede hizmet veriyorlar. TOBB ailesi içindeki 365 oda ve borsann 224'ü dünya standartlar üstünde hizmet verdiklerinin en somut belgesi bu" eklinde konutu.

 

-Gümrük ve Ticaret Bakan Bülent Tüfenkci

 

Gümrük ve Ticaret Bakan Bülent Tüfenkci, HDP'nin 1 Kasm seçimlerinden önce 'Türkiye partisi' olma iddiasyla yola çktn belirterek, "Geldii nokta itibaryla bölge partisi bile olamad. Çünkü siyaset üretmiyor. Terörü zaten u andan itibaren knamasn beklemiyoruz da. Onu knayacak ne yürek var, ne de öyle bir görev verilmedii sürece azlarndan bir söz çkacana inanyoruz" dedi.

Bakan Tüfenkci, Türkiye Odalar ve Borsalar Birlii (TOBB) kiz Kuleler’de gerçekletirilen 11. Dönem Akreditasyon Sertifika Töreni'nde, ahilik sisteminde üretimin belirli koullara tabi tutulduunu, bunlara uymayanlarn ise ticaret yapamadn anlatt.

 

Bakanlk olarak krtasiyeciliin önüne geçmek ve bürokrasiyi azaltmak adna mücadele ettiklerini vurgulayan Tüfenkci, bu çalmalar i dünyasnn ihracatn ve geliimini daha hzl gerçekletirmek için istediklerini söyledi.

 

"Milletin efendileri deil, hizmetkar" olduklarn dile getiren Tüfenkci, bu kapsamda oda ve borsalardan da vatanda odakl hizmet üretmelerini beklediklerini kaydetti.

 

TOBB Yönetim Kurulu Bakan Yardmcs ve Akreditasyon Kurulu Bakan Halim Mete ise akreditasyon sistemi ile oda ve borsalarn hizmet kalitesinin yükseldiini anlatt. Mete, 365 oda ve borsann yüzde 61'ini 5 yldzl hale getirdiklerini ifade ederken, hedefin tüm oda ve borsalar akreditasyon sistemine dahil etmek olduunun altn çizdi. Halim Mete, akreditasyon ile kurumsalln yerletiini de sözlerine ekledi.

 

Konumalarn ardndan Bakan Tüfenkci ve Hisarcklolu, oda ve borsalarn yöneticilerine sertifikalarn vererek, hatra fotoraf çektirdi.

 


Tarih : 3.2.2016
/ 1642 kii grntledi.