STK'lardan TBMM'de ortak aklama

STK'lardan TBMM'de ortak aklama

Highslide JS
538 sendika, konfederasyon, meslek örgütü ve sivil toplum kuruluu, TBMM Bakan smail Kahraman’n kabulünde darbe giriimine kar ortak bir açklama yapt.

Ortak açklamay okuyan TOBB Bakan Rifat Hisarcklolu, Meclisin, 15 Temmuz cuma günü demokrasiye kasteden alçakça saldrlarn hedefi olduunu söyledi.

 

Hisarcklolu’nun okuduu ortak açklamada u ifadeler yer ald:

 

“Bugün ülkemizin önde gelen, 538 sendika konfederasyonu, meslek ve sivil toplum kuruluu temsilcisi ile birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeyiz.

 

Meclisimiz, geçen Cuma demokrasiye kasteden alçakça saldrlarn hedefi oldu. Vatan hainleri tarafndan, tarihinde ilk defa bombaland. Kahramanca direndi. Gazi unvann bir kez daha hak etti.

 

Açktr ki, demokrasi ve hukuk devleti yoksa sivil toplum kurulular da yoktur. Bugün burada bir araya gelen bizler, ülkemizin gelecei için demokrasi dnda bir seçenek görmüyoruz.

 

Cuma gecesinden sabahn ilk klarna kadar halkmzn direnii, ülkemizin geleceine dair hepimizi umutlandrd. Ülkemizin bütün demokratik kurumlar ve milletimiz, bu alçakça saldr karsnda demokrasimizi sahiplendi.

 

Medya çalanlar, silahl basknlara direnerek, milletin haber alma özgürlüünü korumak için kendi canlarn tehlikeye att.

 

Cumhurbakanmz, Meclis Bakanmz ve Babakanmzdan balayarak, mecliste grubu bulunan tüm siyasi partilerin genel bakanlar ve kitle örgütleri ilk andan itibaren dik durarak, darbecilerin hesaplarn boa çkardlar.

 

Milletimiz, yollarda tanklar araçlar ve insanlar ezerken, havadan bombalar düerken; youn ate altnda, ylmadan alanlar doldurdu. Milletimiz, demokrasi konusundaki kararlln ve azmini ortaya koydu.

 

Kahraman emniyet güçlerimiz ve erefli Türk askerleri, darbe teebbüsünün baarya ulamamas için yeminlerine sadk kalarak, canlarn ortaya koydular. Hainleri suçüstü yakaladlar.

 

Türkiye, bir bütün olarak kendisine yakan yapt. Demokrasimiz olgunluk imtihann baaryla geçti.

 

Türk demokrasisi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin demokratik kurumlar, artk kaba kuvvete teslim olmayacak kadar güçlü olduunu kantlad.

 

Ülkemizin 93 yldaki tüm siyasi ve ekonomik kazanmlarna kast edenler, baarsz oldular.

 

Bizler, önde gelen sivil toplum kurulular olarak, Cuma gecesinin o karanlk saatlerinin birlik ve beraberlik içinde alm olmasndan mutluyuz.

 

Bugün burada, Cuma gecesi oluan demokrasi mutabakatnn devam etmesini talep etmek üzere Gazi Meclisimizdeyiz.

 

Bundan böyle ülkemizin gelecei için admlar atlrken, bugünkü demokrasi mutabakat hiç unutulmasn. Ortak akl daim olsun.

 

Milletin kaytsz artsz egemenliini hiçe sayan, bu darbe teebbüsü; ülkemizin kurumsal altyapsnn güçlendirilmesi gerektiini hepimize gösterdi.

 

Bu yönde tedbirlerin alnaca, admlarn atlaca yer; Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir.

 

Bir yandan, milli egemenlie saldran vatan hainlerinden hukuka uygun olarak, yüce Türk adaleti önünde hesap sorulmal.

 

Öte yandan, bu tür alçakça saldrlar engellemek için siyasetin almas gereken tedbirler hzla hayata geçirilmeli.

 

Kahraman ordumuzu ve vatansever askerlerimizi de hiçbir ekilde ypratmamalyz.

 

Bizler, ülkemizin 538 sendika konfederasyonu, meslek ve sivil toplum kuruluu temsilcisi olarak, bugün yüce Meclisimizi ziyaret ederek, demokrasi nöbetine devam ediyoruz.

 

Bizler, milli iradeye sahip çkyoruz.

 

Gelecee ve çocuklarmza daha güçlü, daha huzurlu; daha müreffeh, daha demokratik bir ülke brakmak hepimizin görevidir. Bu nedenle, hzla hep birlikte çalmaya odaklanmalyz.”

 

 

-TBMM’de hasar gören binalarda inceleme

 

TOBB Bakan M. Rifat Hisarcklolu beraberindeki STK Bakanlar ve temsilcileriyle birlikte TBMM’nin 15 Temmuz gecesi darbe teebbüscüleri tarafndan yaplan bombalamada hasar gören bölgelerinde incelemelerde bulundu. 


Tarih : 20.7.2016
/ 843 kii grntledi.