MARDN ODALARINDAN/BORSALARINDAN NUSAYBN KAYMAKAMINA ZYARET

MARDN ODALARINDAN/BORSALARINDAN NUSAYBN KAYMAKAMINA ZYARET

Highslide JS

Mardin li/lçeleri Odalar/Borsalar, Nusaybin Kaymakamlna bir ziyaret gerçekletirdi.

 

19 Ekim 2021’de Kaymakam Ercan Kayaba’na yaplan ziyaretin katlmclar öyleydi: Nusaybin Ticaret ve Sanayi Odas (NTSO) Yönetim Kurulu Bakan Mahsum Özmen, Yönetim Kurulu Bakan Yardmcs Mehmet Dündar, Genel Sekreteri Abdulkadir Güne; Kzltepe Ticaret Borsas Yönetim Kurulu Bakan Mehmet ahin, Genel Sekreteri Abdulkadir ahin, Genel Sekreter Yardmcs Metin Sert; Mardin Ticaret ve Sanayi Odas (vekalet), Kzltepe Ticaret ve Sanayi Odas (KTSO) Yönetim Kurulu Bakan Mahmut Dündar, Genel Sekreteri Ahmet Aslan, Akreditasyon Sorumlusu Ferhat Dündar; Nusaybin Ticaret Borsas (NTB) Genel Sekreteri Abdullah Dal, Akreditasyon Sorumlusu Ercan Çelik; TOBB/TEPAV, Mardin li/lçeleri Oda/Borsa Akademik Danman ve Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) BF ktisat Bölümü Öretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Behzat Ekinci.

 

Nezaket amaçl gerçekletirilen toplantda bölgesel kalknmaya ilikin hususlar da müzakere edildi. Bu çerçevede, Odalarn/Borsalarn Mardin’e ilikin projeleri hakknda bilgiler paylald. Bunlardan balcalar öyle:

  1. Nusaybin Ticaret Borsas öncülüünde Mardin li/lçeleri Odalar/Borsalar alternatif ürün olarak yer fst için gerçekletirdikleri proje hakknda bilgi sundu. Belirlenen pilot bir bölgede deneme üretimi yaplmas planland ifade edildi. Zeytin vb. alternatif ürünlerin de bu kapsamda deerlendirilebilecei müzakere edildi.
  2. Bölgesel kalknma amacyla “Yerel Snaî Ürünlerin Promosyonu” hususunda oluturulacak inisiyatife destek talep edildi. Bir kamu kuruluu olarak Kaymakamln da bu platformda yer almasnn önemi vurguland.
  3. AB Yeil Mutabakatna dair ibirlii teklifinde bulunuldu. Bu çerçevede gerçekletirilecek çalmalara Nusaybin ölçeinde kamusal destein verilmesinin baarl faaliyetler icra edilmesinde önem tad dile getirildi.
  4. Özelde Nusaybin’in baz sorunlar da ele alnd. Bu çerçevede; sulama kanallarnn slah, pekyolu’nun yapsal sorunlarnn giderilmesi, snr kapsnn faaliyete açlmas ve tarihî-turistik zenginliklerin uygun biçimde deerlendirilmesi hususlar ayrntl biçimde müzakere edildi.

 

Kaymakam Kayaba, Nusaybin’in bata istihdam ve yatrm yönleri olmak üzere ekonomik alandaki geliimine dair her türlü ibirliini gerçekletirmeye hazr olduklarn dile getirdi. Odalar/Borsalar da bölgesel kalknma kapsamnda ilgili bütün kurumlarla/kurulularla ibirlii seviyesini artan derecede sürdürme niyetinde olduklarn yinelediler.


Tarih : 19.10.2021
/ 104 kii grntledi.